Lliurament de premis del Concurs Literari Intercomarcal Anton Navarro

Department: 
Català

Diumenge, dia 30 de novembre de 2014 va tenir lloc el lliurament de premis de la 24a edició del Concurs Literari Intercomarcal Anton Navarro al cinema-teatre Els Til·lers de Sort. Aquest premi l’organitzen els consells comarcals de l’Alta Ribagorça, el Pallars Jussà i el Pallars Sobirà; i  els serveis de català respectius, adscrits al Consorci per a la Normalització Lingüística (Centre de Normalització Lingüística de Lleida).

 

L’acte va estar presidit pel Sr. Llàtzer Sibís, president del Consell Comarcal del Pallars Sobirà; José Antonio Troguet, president del Consell Comarcal de l’Alta Ribagorça; el Sr. Joan Ubach i Isanta, president del Consell Comarcal del Pallars Jussà, i la Sra. Paquita Sanvicén, directora del Centre de Normalització Lingüística de Lleida.

 

En aquesta edició, com en els certàmens anteriors, la temàtica dels treballs ha estat lliure, i com en les darreres tres convocatòries, s’ha introduït l’ús de la variant dialectal ribagorçanopallaresa en les bases del Concurs, no com a condició obligatòria, però sí com a aspecte important a valorar.

 

Enguany han concursat 20 centres d’ensenyament (escoles i instituts) que han presentat 170 treballs. El jurat, format pel senyor Josep M. Serrano i les senyores Assumpta Gelats i M. Rosa Ros, mestres jubilats, que van escollir les següents narracions:

 

 

GRUP A (1r i 2n de primària)

 

1r premi:         El llibre màgic, de Lua Wouters Denolf, de l’Escola de l’Espluga de Serra.

Finalistes:        Els gegants presumits, de Llucia Capdevila Balust, de l’Escola Valldeflors de Tremp

El petit esquirold’Alan Febré Vila, de l’Escola Ribagorçana del Pont de Suert.

 

 

GRUP B (3r i 4t de primària)

 

1r premi:         La voliana de la sortd’Alba Carrera Canut, de l’Escola dels Raiers de la Pobla de Segur.

Finalistes:        Un dia fantàstic, de Dídac Tresserres Saló, del col·legi M. Immaculada de Tremp.

El formatge, de Joan Doria Ribera, de l’Escola Ribagorçana del Pont de Suert.

 

GRUP C (5è i 6è de primària)

 

1r premi:         El petit ós, de Ziggy Wouters Denolf, de l’Escola de l’Espluga de Serra.

Finalistes:        No ploris, padrí, de Víctor Prats Durany, de l’Escola Valldeflors de Tremp.

Lo Vistaire, de Cristina Boneta Perisé, de l’Escola Vall Fosca de la Plana de Mont-ros.

Accèssit:         Les cireres de cal Tohà, de Pol Ardanuy Fuses, de l’Escola Valldeflors de Tremp.

 

 

 

GRUP D (1r i 2n d’ESO)

 

1r premi:         El viatge fantàstic de la Murga, de Max Gasia Tost, de l’institut Hug Roger III de Sort.

Finalistes:        Mirant al cel, de Núria Santos Farré, del Col·legi M. Immaculada de Tremp.

El meu poble, de Carlota André Oliveres, de l’institut de la Pobla de Segur.

 

GRUP E (3r i 4t d’ESO)

 

1r premi:         Un cop d’història, d’Íngrit Feixa Molina, de l’IES del Pont de Suert

Finalistes:        La tassa de xocolata calenta, d’Ona Mestre Pallàs, de l’institut del Pont de Suert.

Colors,d’Agustí Codina Loan, del Col·legi M. Immaculada de Tremp

 

GRUP F (Batxillerat i cicles formatius)

 

1r premi:         La presó del temps, de Sandra Arias García, de l’institut del Pont de Suert.

Finalistes:        El retorn, de Guillem Monsó Ramon, de l’institut del Pont de Suert.

El silenci que ens crida, de Cèlia Bardella Altarriba, de l’institut del Pont de Suert.

 

Seguidament a l’acte de lliurament, es projectà la pel·lícula Operació Cacauet, en la seva versió en català.

 

Aquesta edició del Concurs ha comptat amb la col·laboració del Patronat del Parc Nacional d’Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, l’Institut d’Estudis Ilerdencs, “la Caixa” i l’Ajuntament de Sort.